fbpx
12

המסכות בחיינו – לא רק בפורים

הירשמו וגלו מה אומר עליך יום הלידה שלך (וגם תיהנו מעדכונים ומבצעים מעניינים…)
תוכן עניינים

חג פורים חג התחפושות והמסיכות. כמעט כל אחד רוצה להיות מישהו אחר, להיכנס לדמות אחרת, להראות שונה. גם לילדים וגם למבוגרים יש את הפנטזיה הזוהרת, להשתנות ליום אחד. אך האם באמת אנחנו מתחפשים רק בפורים? חג פורים הוא הזדמנות מצוינת עבורנו המבוגרים לבדוק עם עצמנו עד כמה אנחנו עוטים מסיכות בחיי היום- יום שלנו, ולהסיר מסיכות שאינן משרתות אותנו יותר.

מהי מסכה?

מסכה הינה חפץ שמכסה את הפנים או חלקם, ולעתים גם חלק מן הראש או את הראש כולו. המסכה משמשת לאפיון דמויות באירועים, כגון: טקסים דתיים, (בעיקר בארצות אפריקה והמזרח), הצגות ובידור, העברת מסרים באמנות ועוד. ע”פ הויקיפדיה, מקור המילה ‘מסכה’ הוא ככל הנראה מן המילה הלטינית Masca שפרושה רוח רפאים, ומערבית (ג’סטאר), שפרושה ‘אדם בתחפושת’. המסכה העתיקה ביותר בעולם מן האלף השביעי לפני הספירה, נמצאה בישראל, באזור חברון, ומוצגת במוזיאון ישראל. המסכה שימשה גם את האינדיאנים בטקסים השמאניים, ומשמשת בתיאטרון גם היום להעברת המסרים על ידי השחקנים ובכך מוסיפה לדרמה, לטרגי ולקומי. בימי הביניים נתפשה המסכה כדבר שלילי, כיוון שהיא מסתירה את האמת ואת העומד מאחוריה. ביהדות, יש הטוענים כי מנהג המסכות בפורים מגיע מלבישת המסכות של היהודים בפרס בימי המלך אחשורוש, על מנת שלא יזהו אותם.

מי מסתתר מאחורי המסכה?מסיכות - גם במודעות עצמית

חג פורים מזמן לנו לימוד חשוב ומשמעותי על המסכות שאנו עוטים על פנינו גם בשאר ימות השנה. כולנו מתחפשים בכל יום, בשגרה. קמים בבוקר, מתלבשים וחושפים את נוכחותנו לעולם אך לא את ה”אני האמיתי” שלנו. על פי מצוות העדליידע, כדי להגיע למודעות האמיתית של עצמנו, עלינו לשתות ולהשתכר. שתית האלכוהול מאפשרת לנו להשתחרר ממה שחושבים עלינו כל הזמן, וכך נוכל להגיע למודעות עצמית.
המסכות משרתות אותנו במצבים שונים ובתקופות שונות בחיים. תפקידן להגן עלינו, להסוות את חולשותינו ופגיעותנו מעיני האחרים. המסכה כמו השיריון לצב, שומרת עלינו מפני איום, תוקפנות, ניצול, ביקורת או אלימות. כך למשל, בכל משפחה או קבוצת חברים ישנו ה”ליצן” שההומור שלו מכסה פעמים רבות על דכדוך, חרדה וחוסר קבלה שלו את עצמו. מאחורי הגבר השרמנטי והמחוזר, יסתתר גבר חרד מקשר אינטימי ומלקיחת אחריות זוגית. הילד /הבן המרצה את הוריו/ הבוס /חבריו, מבקש להשיג בכך ביטחון רגשי, תעסוקתי וכו’. פעמים רבות אנחנו עוטים מסכה ובכך מסתירים גם מעצמנו את ה”אני האמיתי” שלנו, את הרגשות החבויים שקיימים בתוכנו ואשר אותם הדחקנו עם הזמן.

המסכות על פי תאריך הלידה שלנו

לפי הנומרולוגיה, ניתן לראות ביום הלידה של האדם עד כמה רחב השימוש שלו במסכות בחייו. כך למשל, אנשים שנולדו בתאריכים: 2 / 6 / 11 / 15 / 20 / 29 / 23 / בחודש, עוטים מסכה ולא מביעים בפומבי את רגשותיהם, דעותיהם ורצונם האמיתי.
הם אנשים בעלי רגישות גבוהה אשר מודעים לפגיעותם הרבה ולצורך שלהם בהרמוניה עם הסביבה. הם מוותרים פעמים רבות על רצונותיהם ודעותיהם. אחרי ניסיון חיים מסוים, הצורך שלהם בחיים מתוך שלום והרמוניה, לא יבוא לביטוי ע”י ויתור שלהם לאחרים. הם יעטו מסכה של ביטחון עצמי רב יותר משיש להם באמת וישתדלו לטפח את עצמם ולחזק את עצמם מול אחרים, על מנת שלא להיפגע.
ילידי 3 / 5 / 12 / 14 / 21 / 23 / 30 בחודש הם בעלי כושר ביטוי, יכולת דרמטית, הומור וקסם אישי. הם בעלי יכולת להצחיק, אך פעמים רבות מביאים לביטוי תכונות אלה ואינם מודעים למה שקורה אצלהם “מתחת לפני השטח”, מההיבט הרגשי. כך, גם כשקורה בחייהם אירוע מעציב, או כשנמצאים בסיטואציה לא נעימה עבורם, הם ממשיכים בהומור והפעם מתוך מקום של מסכה, צוחקים אך לא ממקום טהור ואמיתי, אלא מתוך צורך שלא להראות שנפגעו או שהם עצובים.

דרכים להסרת המסכותמסיכות בחיים האישיים

במקרים מעין אלה, רצוי להסיר את המסכות ולחוות את הרגש שאותו אנחנו מפחדים להרגיש ולתת לו מקום. ישנן דרכים מגוונות להסרת המסכה לפחות בעיני עצמנו, ולהתמודדות עם מצבים כואבים ורגישים בחיים. הנה כמה מהן:

  1. יצירת מודעות עצמית – אפשר לפתח מודעות עצמית, לאו דווקא בפורים במצוות שתית האלכוהול עדלידע (עד לא ידע, עד איבוד השליטה והורדת המסכות). פיתוח המודעות העצמית עוזרת לנו להבין מדוע אנחנו מתנהגים בצורה מסוימת ואיך נוכל לנהוג אחרת מתוך מודעות והתחשבות ברגשות שלנו. אפשר לפתח מודעות עצמית מקריאת ספרים בנושא, השתתפות בקורסים, דיאלוג פנימי מקדם ועוד.
  2. הכלה תוך חיזוק עצמי – מקורו של הצורך במסכות הוא הצורך בהסוואת הרגשות האמיתיים שלנו, הסוואת הפחדים והקושי ההשרדותי. לא לחשוף את החולשה, את חוסר האונים, את הדכדוך והפגיעות… לאחר פיתוח מודעות עצמית, קל יותר להכיל את כל החששות הללו שאותם הרגשנו צורך להסוות. אין זה אומר שצריך לוותר על המסכות לגמרי. היכן שנרגיש שהצלחנו להכיל ואנחנו חזקים מספיק להתמודד עם “מה שיגידו” וכדומה, נסיר את המסכה.
  3. סליחה וקבלה – הכלת הרגשות תחשוף אותנו ל”אני האמיתי” שלנו, דבר שיחזק ויתן לגיטימציה להרגיש בעלי ערך בתוכנו ובפני הסובבים אותנו. הסליחה והקבלה מאפשרות לאדם לקבל את עצמו, גם אם הוא נתון במצב של משבר כמו פרידה זוגית, אובדן, אבטלה וכדומה. ישנן שיטות שונות לביצוע תהליך של סליחה ומחילה כגון שיטת ה’אופונופונו מהוואי.
  4. תמציות פרחי באך – באמצעותן ניתן ל”קלף” את המסכות ולטפל ברגש האמיתי הכואב לנו. כך למשל, תמצית ה- agrimony, שמדברת על כך שהאדם מרגיש משהו אחד ומפגין כלפי חוץ דבר אחר. התמצית הזאת טובה להסרת מסכות ולטיפול עם הרגשות אותם אנחנו מבקשים להסתיר מעצמנו ומהסביבה.

לסיכום,
חג פורים הוא זמן טוב לבדיקה עצמית – עד כמה אנחנו עוטים מסכות בחיינו ובכך פועלים בניגוד ל”אני האמיתי” שלנו, עד כמה אנחנו מודעים למסכות שלנו, וכיצד נוכל לאזן ולהביא לביטוי צדדים נוספים באישיותנו.

רוצה שאבדוק לך מבחינה נומרולוגית? אני כאן – 054-7918788

מאייה – נומרולוגיה פורצת דרך

עשוי לעניין אותך

המצב בין רוסיה ואוקראינה

פרשנות נומרולוגית הכוונה לניתוח המפות הנומרולוגיות. את הפרשנות הנומרולוגית שלי למצב בין רוסיה ואוקראינה כתבתי כפוסט ב-28.2.22 בדף הפייסבוק שלי, אוסיף למטה את הקישור לדף

חדש!!!

קורס נומרולוגיה דיגיטלי עם ליווי בווטסאפ

"להיות הנומרולוג.ית של עצמך"

ללמוד הכל! מהיסוד ועד עריכת מפות נומרולוגיות
עכשיו רק ב-1,290 ש”ח
השאירי טלפון ואחזור אליך